niedziela, 22 lutego 2015

Warzywnik dla początkujących - Trudne słówka z torebek nasiennych

Pierwszy post z Serii "Warzywnik dla początkujących" 
Bierzemy pod lupę tajemnicze słówka z opakowań nasion - wybrałam hasła, o które w pracy najczęściej dostaję pytania, jeśli jakiegoś zabrakło - piszcie, zrobimy aktualizację :) 
Chodziło mi o jak najprostsze tłumaczenia słówek, bez rozpisywania się ;) 

pikowanie - polega na delikatnym rozdzieleniu rosnących razem małych siewek i wsadzeniu ich do osobnych doniczek; stymuluje rozrost korzeni i wzmacnia rośliny. Większość roślin uwielbia ten zabieg :) Przeprowadzamy go kiedy siewki wytworzą pierwsze liście właściwe (następna para po tych pierwszych;)) siewka - pierwszy etap życia rośliny, taki roślinny noworodek :)

przerywka - siejąc np. marchewkę w rządku, musimy zapewnić pojedyńczym roślinom odpowiednio dużo miejsca do prawidłowego rozwoju. Zbyt gęste wschody należy "przerwać"usuwając niektóre siewki, zostawiając roślinki co kilka centymetrów.miejsce stałe - docelowe miejsce, w którym chcemy uprawiać roślinę

stratyfikacja - brzmi groźnie ;) jednak nie ma się czego bać! Niektóre rośliny potrzebują mocniejszego "bodźca" do kiełkowania. Musimy stworzyć im sztuczny okres spoczynku sterując temperaturą."Zabieg" polega na wrzuceniu torebki z nasionami do lodówki na kilka tygodni (czas zależny od rodzaju wysiewanej rośliny). Po tym czasie nasiona są "gotowe" do siewu. Pobawimy się tak np. z lawendą lub pierwiosnkami.


nasiona inkrustowane/zaprawiane - nasiona pokryte warstwą środka (najczęściej) grzybobójczego chroniącego siewki przed chorobami np. przed zgorzelą. Jeśli zdecydujecie się na użycie takich nasion, pamiętajcie aby wysiewać je w foliowych/gumowych rękawiczkach, a po pracy umyć ręce! My proponujemy własne eko sposoby na zaprawienie nasion przed siewem, zajrzyjcie tu:http://projekt-warzywnik.blogspot.com/2014/02/zdrowa-rozsada-eko-sposoby-siewu-i.htmlsprzęt jesienny, wiosenny - wbrew pozorom nie chodzi o ogrodnicze wyposażenie, a o zbiory :) "sprzęt" inaczej "zbiór" (nie mam pojęcia czemu producenci używają takich archaizmów, utrudniając początkującym ogrodnikom życie ;)). Nasiona na zbiór jesienny wysiewamy wiosną, a zbieramy jesienią; natomiast na zbiór wiosenny - siejemy jesienią, a zbieramy wiosną. rozsadnik - osobna grządka (kawałek grządki) przygotowana do produkcji rozsady. Np. siejemy na rozsadniku bratki w czerwcu, a na jesieni pikujemy je z niego na miejsce stałe. Takie ogrodowe przedszkole dla małych roślinek ;)

inspekt - w inspektach produkujemy rozsadę roślin, które wymagają ciepła do kiełkowania, a chcemy przyspieszyć ich owocowanie/kwitnienie (np. pomidor, papryka) lub mają długi okres wegetacji i trzeba je odpowiednio wcześniej wysiać, a nie możemy zrobić tego na zewnątrz ze względu na zimową temperaturę (np. pelargonie wysiewamy już w styczniu - lutym). Chodzi o siew w ciepłym pomieszczeniu np. na parapecie okiennym lub w domowej mini szklarence.
Oryginalne inspekty budowane na zewnątrz wymagają większej wiedzy i wielu materiałów, dlatego obecnie są już rzadko w ogrodach używane.nasiona na taśmie / krążku nasiennym - nasiona umieszczone między warstwami papierowej taśmy lub tworzywa rozpuszczalnego. Taśmę umieszcza się w ziemi, lekko przysypuje i obficie podlewa. Nasiona są rozmieszczone w odpowiednich odstępach, dlatego nie ma potrzeby przerywania siewek. Bardzo wygodna metoda siewu, ułatwia życie nie tylko początkującym ogrodnikom ;)
 bazylia na krążku nasiennym
 po 5 dniach:

 na taśmie papierowej

na foli rozpuszczalnej dodatkowo otoczkowane

nasiona otoczkowane - nasiona pogrubione osłonką z mieszaniny gliny, dolomitu i torfu, dzięki czemu łatwiej je wysiać pojedynczo w rządku, a po wschodach uniknąć przerywania. Chroni kiełkujące w otoczce nasionko przed patogenami w glebie. Należy pamiętać, że otoczkowane nasiona potrzebują więcej wilgoci do wykiełkowania.


taśma + otoczka

Nasiona na taśmie, krążku i w otoczkach możecie obejrzeć tutaj:

2 komentarze: